Back to top

Jak být dobrým hostitelem

1 Beitrag / 0 neu
WS Member Bild des Benutzers WS Member
Jak být dobrým hostitelem
 

Zvládněte svá očekávání

Hovořte s potencionálním hostem o svých očekáváních ohledně jídla a pravidel používání kuchyně, koupelny a prostor ke spaní. Máte domácí zvířata? Máte doma děti? Máte nějaké alergie, na které by měl brát ohled? Pracujete v neobvyklých hodinách? Je nezbytné větší upozornění před příjezdem? Váš profil na Warmshowers je ideální místo pro sdílení těchto informací, tak aby je zájemci dostali předem. Buďte co nejupřímnější.

Sprch může být při běžném kempování málo nebo mohou být daleko, takže první věc, kterou bude návštěvník asi chtít, bude umýt se. Nechte mu na to trochu prostoru, dříve než se na něj vrhnete s otázkami ohledně jeho cesty (ale zeptejte se na to později). Ukažte mu bezpečné místo, kde si může odložit své kolo a výbavu a vhodné místo na umytí kola, pokud je to potřeba nebo o to požádá.

Jestliže váš rozpočet neumožňuje živit vaše hosty, řekněte jim předem, že se mají zařídit jinak. Jídlo je palivem cykloturisty, takže jeho chuť k jídlu může být podstatně větší než vaše. Je dobré doporučit nejbližší restauraci.

Zlaté pravidlo

Přistupujte k vašemu hostu tak, jak vy očekáváte, že by on přistupoval k vám, kdybyste byli na návštěvě u něj. Dodržujte dohody o čase a místě. Pokud se váš časový plán z jakéhokoliv důvodu změní, dejte svému hostu včas vědět.

Buďte zdrojem

Jestliže počítáte s tím, že budete hostitelem pravidelně, je dobré pořídit si předem zdroje (informací), abyste se pokaždé nemuseli opakovat. Mapa vašeho okolí je nedocenitelná, pokud na ní jsou vyznačeny služby, které mohou cykloturistu zajímat, vše od vašeho oblíbeného obchodu s koly po obchody s potravinami a restaurace. Nabídněte směry, kterými se nejlépe se vydat z vašeho města, tak aby vedly kolem dobrých pekáren nebo přes krásné výhledy.

Věřte svým instinktům

Cítíte-li se z jakýchkoliv důvodů nepříjemně, odmítněte hostitelství. Jestliže při prvním rozhovoru cítíte, že něco není v pořádku, naslouchejte tomu. Poděkujte za dotaz (požadavek na ubytování) a nevyužijte tuto příležitost.

Jen krátká návštěva potěší

I když to vypadá jako těžký úkol, omezte čas pobytu každého vašeho hosta u vás. Pamatujte, že Benjamin Franklin řekl, že host a ryba třetí den smrdí. To platí i pro opakované hostování.

Bydlíte-li blízko frekventované cyklistické trasy, můžete mít mnoho požadavků na ubytování. Buďte si vědomi, že můžete dosáhnout prahu své pohostinnosti, z jakéhokoliv důvodu. Jestliže jste měli mnoho hostů, může být čas na přestávku, než uvítáte další. Je v pořádku říci ne.

Jestliže to vypadá, že je toho příliš na zvážení nebo zvládnutí, nebo když se trocha spontaneity právě teď nevejde do vašeho života, asi není ve vašem nejlepším zájmu být nyní hostitelem. Buďte si vědomi svých limitů a potřeb a ctěte je i v zájmu jiných.

initRatings('rater1');

Děkujeme Adventure Cycling za tento článek, původně publikovaný jako How to be a good host v seriálu Bicycle Travel Etiquette